7 sytuacji, z którymi menedżerowie sobie nie radzą
Co powinien zrobić menedżer podczas rozmowy z pracownikiem w konkretnych sytuacjach?
Pracując z prawie 25.000 menedżerów wyłoniliśmy sytuacje, które powtarzają się wielokrotnie niezależnie od rodzaju biznesu, wielkości firmy, struktury właścicielskiej, kultury zarządzania, czy wartości firmowych.
I są to realne sytuacje menedżerskie, które sprawiają trudności zarówno menedżerom na poziomie operacyjnym, jak i top managerom. Mówiąc wprost zdecydowana większość menedżerów nie potrafi w takich sytuacjach zachować się bezpiecznie dla obu stron.
Poniżej umieściliśmy 2 pierwsze sytuacje z ponad 50 sytuacji, które umożliwiają sprawdzenie kompetencji menedżera do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Przeczytaj te sytuacje i zastanów się, w jaki sposób byś je rozwiązał.
Jeżeli chcesz poznać rozwiązania, które w ocenie wielu menedżerów sprawdziły się, to zapisz się na newsletter. Wyślemy Tobie gotowe rozwiązania, ale także przez 5 kolejnych dni będziemy przesyłać opisy sytuacji z porcją wiedzy.
My sami jak i nasi Klienci opisane sytuacje wykorzystujemy w procesach selekcji. Mamy na uwadze to, że dobór pracownika do organizacji to tylko minimalizowanie ryzyka w obszarze merytorycznym, organizacyjnym i komunikacyjnym.
Naszym przewodnim hasłem jest:
„Zmiany są nieuniknione, rozwój dobrowolny” – zapraszamy więc do dobrowolnego rozwoju i zapozna się z materiałami merytorycznymi.
Sytuacja 1 – Odmowa wykonania polecenia
Poprosiłeś pracownicę poprzez mail, o przygotowanie propozycji zakupu nowego sprzętu do waszego działu. Na początku powinna ona starannie zebrać wszystkie informacje o potrzebach od innych pracowników. Dopiero wtedy, będziesz mógł podjąć decyzję i przedstawić budżet do akceptacji na zarządzie.
Pracownica grzecznie, ale dość stanowczo twierdzi, że nie ma czasu na wykonanie tego zadania, ponieważ ma dużo innej ważnej pracy. W rozmowie pracownica jest bardzo „sztywna”. Mówi półsłówkami i unika kontaktu wzrokowego. Kiedy zaczynasz naciskać okazuje się, że realizuje ona tzw. zadania rozwojowe od innych, starszych stażem pracowników i to zabiera jej sporo czasu.
W dodatku dowiadujesz się od niej, że inni pracownicy mówili, że dostali od Ciebie zgodę na podrzucanie jej zadań, aby mogła się szybko uczyć nowych tematów. Pracownica i szef rozmawiają spokojnie, ale widać u niej zdenerwowanie.
Sytuacja 2 – Rozczarowanie pracą zespołową z nowym pracownikiem.
Twój zespół pracuje od 4 tygodni nad zakończeniem rocznego sprawozdania. W zespole pracuje od 4 miesięcy nowy kolega. Trafił do zespołu z innego działu w wyniku zmian organizacyjnych.
Do końca przyszłego tygodnia zgodnie z firmowym standardem powinien porównać kilka pozycji z kosztów z ostatnich zakupów inwestycyjnych. Na ten moment jeszcze nie zna szczegółów i zakresu całego sprawozdania. Jest pełen zapału i cieszy się, że może zdobyć nową wiedzę, tym bardziej, że w swoim poprzednim zespole uchodził za eksperta, który potrafi kreatywnie rozwiązywać trudne sytuacje.
Od 4 tygodni jesteś mocno zaangażowany w temat negocjacji i kwestii zakupu nowej maszyny na produkcję. Poprosiłeś w rozmowie telefonicznej z jednym z doświadczonych członków twojego zespołu, żeby wprowadzić w temat nowego kolegę. Nie określiłeś kto i co ma zrobić. Uznałeś, że przy tak wysokim poziomie kompetencji członków zespołu twoja prośba zostanie zrozumiana.
Dzisiejsza rozmowa z nowym pracownikiem potwierdziła, że pracownik nie wie nadal co i jak ma wykonać. Po krótkiej rozmowie i kilku pytaniach wiesz, że czas jaki do tej pory poświęcił został zmarnowany, a efekt jego pracy jest żaden. Nie jesteś z tego powodu zadowolony, a nawet dość mocno zaskoczony całą sytuacją.
Byłeś przekonany, że w kwestiach związanych z dzieleniem się wiedzą i doświadczeniem w ramach twojego zespołu możesz już liczyć na pracę przez zaufanie. Byłeś przekonany, że postawa opiekowania się jest naturalna dla zespołu nawet w sytuacjach napiętego harmonogramu.
Chcesz zobaczyć rozwiązania powyższych sytuacji oraz kolejnych 5 przypadków, z którymi menedżerowie sobie nie radzą?
Sprawdź poniżej.

Pobierz Darmowy PDF z rozwiązaniami powyższych sytuacji i sprawdź 5 dodatkowych przypadków.
Sprawdź, jak byś postąpił jako menedżer oraz jakie rozwiązania proponujemy na podstawie doświadczenia z pracy z 25000 menedżerów.
Otrzymasz powyższe studia przypadków wraz z rozwiązaniami oraz 5 kolejnych przypadków przez 5 kolejnych dni.
Zobacz również
Firmowy zawał serca – jakie firmy stwarzają najlepsze warunki, żebyś dostał w nich zawał serca, ewentualnie wylew?
Autor Materiały Stres wpływa na zwiększenie ciśnienia krwi. Przewlekły stres prowadzi do przewlekłego nadciśnienia. Przewlekłe nieleczone nadciśnienie oznacza śmierć. Medycznie można, to opisać tak: zadaniem małych naczynek znajdujących się w całym organizmie jest...
Prostowanie gwoździ, to najzwyczajniej w świecie strata czasu, czyli strata pieniędzy!
Autor Materiały Kreatywność może rodzić się z niedostatku ( biedy intelektualnej, społecznej, ekonomicznej, kulturowej), a może być wynikiem poszukiwania odpowiedzi na pytania, poprzez odkrywanie swojego potencjału intelektualnego w ramach pracy zespołowej - już na...
Kto w twojej firmie jest hieną, a kto lwem?
Ten artykuł zajmie Ci Autor Materiały Przeczytaj uważnie ponizszą treść, bo prawdopodobnie będziesz mocno zaskoczony i zmienisz zdanie o hienach. Na sawannie wschodzi słońce. Oglądamy film o...