Menedżer na spadochronie
Wszyscy jesteśmy spadochroniarzami. Ale nie wszyscy wiedzą jak otwierać spadochron. Wiec wolą iść. Są i tacy, którzy jak już nauczą się otwierać spadochron to nie potrafią nim sterować.
I takich spotkałem na swojej drodze, którzy pomimo tego, że dostali spadochron to nie chcieli pomimo zachęt go nawet włożyć.
Mamy również do czynienia z lubiącymi uprawić sporty ekstremalne. Mamy różnych spadochroniarzy. Ale czy mamy aż tylu dobrych instruktorów. Rynek pokazuje, że nie.
Zapraszając ludzi do skakania. Możemy mówić ludziom, że”
- nie ma się, czego bać,
- na pewno spadochron się otworzy,
- w razie, czego zawsze jest ktoś, kto Ci pomoże.
Ale samo mówienie nie wystarczy, gdy ktoś boi się skoczyć. Warto spróbować, bo to najpiękniejsze przeżycie na świecie. To, co doświadczysz zostaje na całe życie. To, co poczujesz, to wartość, jakiej nie przeżyjesz nigdzie indziej. Każdy dobry menadżer powinien być jak doskonały instruktor skoków spadochronowych. Pomóc ludziom w przezwyciężaniu ich braku pewności siebie, czasami musi okiełzać brawurę.
Różni ludzie, różne modele docierania do ich osobistych motywacji, te same standardy bezpieczeństwa, ta sama jakość podejścia i narzędzi i zawsze tworzenie możliwości docierania, do celu poprzez edukację.
TAKICH MENADŻERÓW POTRZEBUJE RYNEK. Czy „tradycyjny” menadżer zbankrutował? TAK zbankrutował.
Praca na stawisku menadżera składa się z 70% zadań niezwiązanych z jego funkcją menadżerską. Pozostałe 30% już tak. I te 30% stanowi o klasie menadżera.
Na co dzień na jakość pracy menadżera ma wpływ 5 zadań, jakie powinien skutecznie wykonywać menadżer”
- Wyznaczać cele.
- Organizować pracę.
- Motywować.
- Oceniać postępy.
- Rozwijać ludzi.
Są to, tzw. standardy zawodowe menadżera na jego stanowisku. Zaprzeczenie rzeczywistości. Zdolność do realizacji celów nie czyni jeszcze z nikogo menadżera.
Menadżerem czyni zdolność otwierania umysłów ludzi, z którymi pracuje do mierzenia się nowymi sytuacjami. Zasoby menadżera – to ludzie. Między dwoma osobami zawsze dochodzi podczas współpracy do czegoś zupełnie innego niż ze wszystkim innym, z czym mamy kontakt. Jeżeli myślimy o pracy z ludźmi na rzecz robienia czegoś wspólnie, to musimy zawsze myśleć o rozwoju człowieka. A kierunek rozwoju, jaki zostaje przyjęty musi być bezpośrednio związany z poniesieniem produktywności firmy na rynku.
Warto się zastanowić ile osób u nas w firmie jest zmuszonych do skakania – mimo, że nikt nie nauczył ich lądowania i sterowana. Jeżeli taki pracownik przypadkiem wyląduje poturbowany po współpracy z menedżerem, to i tak będzie szukał sposobu na to, żeby drugi raz nie dać się wprowadzić do samolotu.
Poznaj 7 sytuacji, z którymi nie radzą sobie menedżerowie i pobierz darmowy PDF z rozwiązaniami.
Sprawdź, jak byś postąpił jako menedżer oraz jakie rozwiązania proponujemy na podstawie doświadczenia z pracy z 25000.
Zobacz również
Udawanie współpracy
Skłonność do UDAWANIA współpracy - czyli do rozmywania odpowiedzialności. Jeżeli członkowie zespołu widzą w swoim środowisku zawodowym postawy, które są tolerowane, a które ewidentnie wskazują, że "firma" ma zamknięte "oczy"na pracę ludzi, którzy za...
Awans zawodowy
Wpis jest mocny i powstał po dzisiejszym szkoleniu dla lekarzy m.in kardiologów. Opowiadali o rosnących statystykach wśród pacjentów, którzy trafiają do nich na oddział z przepracowania. Czasami awans zawodowy wygląda, jak kolejna wymiana fotela na...
Wspólne rozmowy
Chcesz, żeby twoje dziecko jechało na wirtualny obóz?Czy taki, gdzie poczuje piasek w zębach, wysika się w lesie, wdepnie w prawdziwe gówno, pokłóci się z ,,człowiekiem,,, a nie z avatarem, poczuje na sobie pokrzywy, zmoknie, przemarznie. Chcemy...